Nevyplacená mzda

 Zaměstnavatel s největší pravděpodobností dosud není v insolvenci. V takovém případě je nutné mzdové nároky uplatňovat občanskoprávní cestou, tj. žalobou (resp. návrhem na vydání platebního rozkazu) u okresního soudu dle sídla zaměstnavatele na zaplacení dlužné částky. Pokud zaměstnavatel dlužnou částku neuhradí ani po vydání pravomocného rozhodnutí soudu, je možné iniciovat exekuční řízení.

 Odlišná situace by nastala, pokud by vůči zaměstnavateli bylo zahájeno insolvenční řízení (z důvodu úpadku, tj. déle dobé neschopnosti hradit své splatné závazky vůči více věřitelům). V takovém případě je nutno dlužné mzdové nároky uplatnit u insolvenčního správce, není je však nutné přihlašovat do insolvenčního řízení. Jsou-li uplatněny ve výši, která odpovídá účetnictví zaměstnavatele, jsou automaticky uznány a uspokojeny přednostně.

 Zároveň je v případě insolvence zaměstnavatele možné požádat úřad práce o (částečnou) úhradu pracovněprávních pohledávek. Tento postup je upraven zvláštním zákonem č. 118/2000 Sb. (o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele). Ve stručnosti možno říci, že zaměstnanec může ve lhůtě 5 měsíců a 15 dnů od chvíle, co úřad práce zveřejnění informaci o zahájení insolvence, uplatnit u tohoto úřadu práce své mzdové pohledávky za kterékoli 3 měsíce rozhodného období. Rozhodným obdobím se rozumí sedm měsíců – tři před a tři po měsíci, ve kterém bylo insolvenční řízení zahájeno. Zároveň je však stanoven horní limit, do kterého může jednotlivým zaměstnancům úřad práce mzdu uhradit, který je stanoven jako 1,5 násobek průměrné mzdy za předchozí kalendářní rok (36.478,- Kč).

 V této souvislosti je však třeba konstatovat, že nejčastěji naše klienty zastupujeme v situaci první, kdy zaměstnavatel sice mzdu dluží, avšak insolvenční řízení vůči němu dosud zahájeno nebylo, a je tak nutno nároky uplatňovat ve standardním občanskoprávním řízení. I tyto spory však mohou trvat relativně dlouhou dobu - měsíce a v případě neochoty zaměstnavatele mzdu dobrovolně uhradit a nutnosti jejího exekučního vymáhání i roky. Náklady na tyto spory pak v průměru dosahují cca 30.000,- Kč.